• Zaloguj mnie

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA PW. ŚW. MIKOŁAJA W SKWIERZYNIE

www.parafia-skwierzyna.tupolecam.pl

• Dodaj opinię

Historia parafii:Powstanie parafii w Skwierzynie datuje się na drugą połowę XIII w. Początkowo należała do diecezji poznańskiej. W 1556 r., pod wpływem szerzącego się protestantyzmu, kościół, wybudowany pod koniec XIII w., został przekazany protestantom. Dopiero w 1605 r. na prośbę bpa poznańskiego Wawrzyńca Goślickiego kościół ponownie zwrócono katolikom. Dokumenty historyczne wskazują, że w mieście wybudowano w 1569 r. klasztor, a przy nim szpital św. Ducha. Mieszkali tu również Żydzi, którzy w 1532 r. wybudowali synagogę. W 1923 r. Skwierzyna została przyłączona do nowo utworzonej Administracji Apostolskiej Prałatury Pilskiej. Od zakończenia II wojny światowej w parafii duszpasterzują księża ze Zgromadzenia św. Wincentego aPaulo. Do wyjątkowych wydarzeń w życiu religijnym i społecznym parafii należy zaliczyć pobyt Prymasa Polski Augusta Kard. Hlonda w 1947 r.

Słowa kluczowe:

kościół, Parafia, Chrzty, Msze Święte, Kościoły, Nabożeństwa, Ślub, Komunia Święta, Pogrzeb,

Facebook Twitter Blip Nasza klasa